Hogyan befolyásolja a várható élettartamot a szauna?
Az öregedés elkerülhetetlen és nem módosítható jellegének korábbi felfogása helyett ma már a várható élettartam, és talán még inkább az egészséges évek számának növelésének lehetősége áll a kutatások középpontjában. A szaunázás kiemelkedik, mint egy lehetséges eszköz az élettartam és az egészséges évek számának növelésére. A hőben való fürdés, a test megtisztítása és gyógyítása céljából, ősi szokás, melyet évezredek óta megfigyelhetünk a világ számos kultúrájában. A szaunázás a magas hőmérsékletű (45 °C feletti) környezetben való rövid távú, passzív kitettséget jelenti. Ez a kitettség enyhe hipertermiát vált ki, azaz növeli a test maghőmérsékletét.
A „szauna” kifejezés egy finn szó és általában egy festetlen faborítású helyiségre utal. A kapcsolatos kutatások túlnyomó részét Finnországban, vagy a finn szauna gyakorlatokra vonatkozóan végezték. Azonban nem minden szauna finn stílusú, és a szaunák különbözhetnek a hőforrás, a relatív páratartalom és a használat időtartama szerint. Hasonlóképpen, a szauna gyakorlatok is eltérhetnek a módszertől függően.
A finn stílusú szaunázás általában 1-3, 5-20 percig tartó etapokat foglal magában, amelyeket hűtési időszakok szakítanak meg. A hűtési módszer a hóban való hempergést, vagy hideg vízbe való merülést jelenti. A szaunák hőmérsékletét általában legalább 78.9 °C-ra melegítették fel, az ülések átlagos időtartama pedig 14.5 perc (2 és 90 perc között változó). A 19 perc, vagy hosszabb ideig tartó etapok erősebb védőhatást mutattak, mint a 11 és 18 perc közötti ülések.
Az infravörös szauna ülések tipikusan 15-30 percig tartanak. Az infravörös szauna használatának egy változata, amit waon terápiának neveznek, Japánból származik. A waon terápia egy kétfázisú folyamat, amelyben a résztvevők egy 15-30 perces infravörös hőexpozíciós ülést végeznek egy körülbelül 60 °C-ra felmelegített szaunában, amit egy 30 perces fekvő pihenés követ (a szaunán kívül) meleg takarók alatt.
Fiziológiai válasz a hőstresszre
A magas hőmérsékleti hatás stresszt okoz a szervezetnek, ami gyors és markáns választ vált ki, amely elsősorban a bőrt és a szív- és érrendszert érinti. Először a bőr melegszik fel, hozzávetőlegesen 40 °C-ra emelkedik, amit a testmag hőmérsékletének változásai követnek, lassan 37 °C-ról körülbelül 38 °C-ra emelkedik, majd gyorsan nő körülbelül 39 °C-ra. A szívteljesítmény akár 60–70%-kal is megnőhet, míg a pulzusszám nő és a lökettérfogat stabil marad. Ebből az következik, hogy a szív működése hatékony, és nincs túlterhelve, vagyis nem szükséges tovább növelnie a lökettérfogatot a teljesítmény fenntartása érdekében. Ez hosszú távon védi a szívizmot, mert így az nem válik túlterheltté, vagy kimerülté a megnövekedett keringési igények miatt.
Ezzel egyidejűleg a test keringésének körülbelül 50–70%-a átrendeződik a magtól a bőr felé, hogy elősegítse az izzadást, amely óránként körülbelül 0,6 és 1,0 kg folyadékveszteséget okoz, átlagosan körülbelül 0,5 kg-ot egy mérsékelt hőmérsékletű (80 °C-tól 90 °C-ig) finn stílusú szauna ülés során. Az akut hőexpozíció ideiglenes növekedést okoz a vérplazmamennyiségben is, ez a növekedés tartalék folyadékforrást biztosít az izzadáshoz, hűti a testet, megakadályozza a testmag hőmérsékletének gyors emelkedését és elősegíti a hőtűrést. Az izzadás továbbá elősegíti egyes nehézfémek, többek között az alumínium (3,75-ször), kadmium (25-ször), kobalt (7-szer) és ólom (17-szer) magasabb kiválasztását, a vizeleten keresztüli kiürüléséhez képest.
A szív- és érrendszer egészségének elősegítése
A szaunahasználat nem csak egészséges életmódként, hanem elsődleges megelőzési stratégiaként is tekinthető, amely csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek és a kapcsolódó halálozás kockázatát. A tanulmányok kimutatták a szaunahasználat gyakoriságával és időtartamával összefüggő szív- és érrendszeri előnyöket:
- A hirtelen szívhalál kockázata 22%-kal alacsonyabb volt azon férfiak körében, akik hetente 2-3 alkalommal használták a szaunát, míg a kockázat 63%-kal alacsonyabb volt azoknál, akik hetente 4-7 alkalommal használták, összehasonlítva azokkal, akik csak hetente egyszer használták.
- A halálos kimenetelű koszorúér-betegség kockázata 23%-kal alacsonyabb volt azoknál a férfiaknál, akik hetente 2-3 alkalommal használták a szaunát, és 48%-kal alacsonyabb azoknál, akik hetente 4-7 alkalommal, összehasonlítva azokkal, akik csak hetente egyszer használták.
- Hasonlóképpen, a szív- és érrendszeri megbetegedések halálozási kockázata 27%-kal alacsonyabb volt azoknál, akik hetente 2-3 alkalommal használták a szaunát, és 50%-kal alacsonyabb azoknál, akik hetente 4-7 alkalommal használták, összehasonlítva azokkal, akik csak hetente egyszer használták.
- A hosszabb szaunaszeánszok erőteljesebb hatást mutattak a halálozási arány csökkentésére a rövidebbekhez képest. Például a hirtelen szívhalál kockázata a férfiak körében 7%-kal alacsonyabb volt azoknál, akiknek a szaunaszeánszaik 11 perc vagy kevesebb volt, és 52%-kal alacsonyabb volt azoknál, akiknél 19 perc vagy hosszabb volt a szaunaszeánsz.
Kognitív és mentális egészség
Egy nagyszabású tanulmányban, amelyet középkorú finn férfiak körében végeztek, kimutatták, hogy azok a férfiak, akik heti 4–7 alkalommal használták a szaunát, 65%-kal kisebb kockázattal fejlődött ki az Alzheimer-kór, mint azok a férfiak, akik csak heti egyszer használták a szaunát.
Több mechanizmus is lehetséges, amelyeken keresztül a gyakori szaunahasználat megelőzheti a neurodegeneratív betegségeket. A normális kognitív funkció függ a megfelelő vérellátástól az agyban és a perifériás idegrendszerben, ezért a kardiovaszkuláris betegségek és a kognitív hanyatlás gyakori társbetegségek. Például a magas vérnyomás zavarja az agy véráramlását. Az agyi vérkeringési zavarok gyakoriak és hozzájárulhatnak a béta-amiloid plakkok felhalmozódásához, ezáltal felgyorsítva az Alzheimer-kór progresszióját.
Összefoglalva
A szaunázás tehát számos egészségügyi előnnyel jár, biztonságosnak tekinthető az egészséges felnőttek számára, és megfelelő orvosi felügyelet mellett biztonságos lehet a speciális betegségben szemvedők részére is. A szaunázás során fellépő hőstressz olyan reakciókat vált ki, mellyel eszközt kínálhatnak az öregedés hatásainak megelőzésére és az egészségi állapot meghosszabbítására.
Forrás
Sauna use as a lifestyle practice to extend healthspan. Link a tanulmányhoz.