Hogyan növeli a mozgás a várható élettartamot?
A testmozgás két legfontosabb előnye, hogy csökkenti bizonyos betegségek kockázatát és növeli az élettartamot. A rendszeres fizikai aktivitás hatékonyan csökkenti a korai halálozás kockázatát a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők körében. Az életmódbeli változtatások, mint a mérsékelt testmozgás és a diéta, csökkentik a cukorbetegség kialakulásának esélyét. A rutinszerű fizikai aktivitás bizonyos rákos megbetegedések, előfordulási gyakoriságának csökkenésével jár.
A fizikai inaktivitás
A fizikai inaktivitás napjainkban egyre nagyobb kihívást jelent az egészségügy számára. Ez az álalunk befolyásolható kockázati tényező nem csak a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában játszik szerepet, hanem számos más krónikus betegség, mint a cukorbetegség, bizonyos ráktípusok, elhízás, magas vérnyomás és csont- és ízületi betegségek kialakulásában is. Megdöbbentő, hogy a fizikai inaktivitás hatása magasabb, mint bármely más kockázati tényezőé. A cikkben áttekintjük a fizikai aktivitás jelentőségét a korai halálozás, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, bizonyos ráktípusok tekintetében.
A fizikai aktivitás hatásai
A fizikai aktivitás és az edzettségi szint növekedése csökkenti a korai halálozás kockázatát mind férfiak, mind nők esetében, akár 20-35%-kal. Azok, akik kevesebbet mozognak, nagyobb kockázattal néznek szembe. Például a közepes életkorú, egészséges férfiak és nők körében azok, akik a legkevésbé voltak edzettek, három- vagy négyszer nagyobb kockázattal haltak meg bármilyen okból, mint a legjobban edzett társaik. Azok, akik aktívak voltak vagy jó fizikai állapotban voltak, több mint 50%-kal csökkentették a halálozás kockázatát. Azok a nők, akik kevesebb mint egy órát mozogtak hetente, 52%-kal nagyobb kockázattal haltak meg bármilyen okból, mint az aktív nők, továbbá a rákkal összefüggő halálozás 29%-al volt magasabb. Azok az emberek, akik edzettek, de más kockázati tényezőkkel is rendelkeznek a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából, alacsonyabb kockázattal néznek szembe, mint azok, akik nem mozognak és nincsenek kockázati tényezőik. Még a kis mértékű fizikai aktivitás növekedése is jelentős kockázatcsökkenéssel jár.
A szív- és érrendszeri betegségek
A fizikai aktivitás és az edzettség előnyei kiterjednek a már meglévő szív- és érrendszeri betegséggel rendelkező betegekre is. Ez fontos, mivel hosszú ideig a pihenést és a fizikai inaktivitást ajánlották a szívbetegségben szenvedőknek. A tanulmányok kimutatták, hogy a rendszeres testmozgás lassítja, vagy visszafordítja a betegség folyamatát a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél. Például egy áttekintés szerint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők esetében az edzés jelentősen csökkentette a korai halálozás kockázatát. Az alacsony intenzitású edzés is javította a szívbetegségben szenvedők egészségi állapotát.
Cukorbetegség
Az aerob és az ellenállásos edzésformák egyaránt csökkentették a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A heti energiafelhasználás növekedése csökkentette a cukorbetegség kialakulásának esélyét, különösen a magas kockázatú (pl. magas testtömeg-indexű) emberek körében. Az életmódbeli változtatások, mint a mérsékelt testmozgás és a diéta, csökkentették a cukorbetegség kialakulásának esélyét a magas kockázatú csoportokban.
A kutatások szerint hetente legalább 2 óra séta jelentősen csökkentheti a korai halálozás kockázatát bármilyen okból (39%-54%), valamint a szív- és érrendszeri betegségekből adódóan (34%-53%) a cukorbetegek körében. A szív- és légzési ráta mérsékelt emelkedésével járó tevékenységek is jelentős csökkenést mutatnak az összhalálozásban és a szív- és érrendszeri halálozásban. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő férfiak 1,7-szer nagyobb kockázattal néznek szembe a korai halálozással, mint az aktív társaik. Klinikai vizsgálatok is alátámasztják az aerob és az ellenállási edzés előnyeit a cukorbetegség kontrolljában, az ellenállásos edzés pedig potenciálisan még jobb eredményeket nyújt a vércukor-szabályozásban.
Rák
A rendszeres testmozgás, akár munkával kapcsolatos, akár szabadidős tevékenységként, csökkenti bizonyos ráktípusok, különösen a vastagbél- és emlőrák kialakulásának esélyét. Egy rendszerezett áttekintés kimutatta, hogy a mérsékelt testmozgás (például a fűnyírás) nagyobb védőhatással bír, mint az alacsonyabb intenzitású tevékenységek. A fizikailag aktív férfiaknál és nőknél 30%-40%-kal, míg a nőknél 20%-30%-kal csökkent a vastagbélrák, illetve az emlőrák kialakulásának relatív kockázata az inaktív társaikkal összehasonlítva.
Két tanulmány kimutatta, hogy fokozott fizikai aktivitás csökkentette a rák kiújulásának és a rák miatti halálozás kockázatát. Egy tanulmányban a legaktívabb nők körében 26%-40%-kal csökkent a rákhoz kapcsolódó halálozás és az emlőrák kiújulásának relatív kockázata a legkevésbé aktívakkal összehasonlítva. További kutatások is hasonló eredményeket mutattak. A rendszeres testmozgás javítja a rákos betegek életminőségét és általános egészségi állapotát is.
Hogyan vezet a fizikai aktivitás javuló egészségügyi eredményekhez?
A rendszeres fizikai aktivitás számos biológiai mechanizmussal járhat, amelyek csökkenthetik a krónikus betegségek kockázatát és a korai halálozást. A testmozgás javítja a test összetételét (pl. csökkentett hasi zsírosság és jobb súlykontroll), növeli az inzulin érzékenységet, csökkenti a vérnyomást és sok más pozitív hatása is ismert. A krónikus gyulladás szoros összefüggésben áll a krónikus betegségekkel, melyek megelőzésében a testmozgás előnyös. A testmozgás javítja a pszichológiai jólétet is, a stressz, a szorongás és a depresszió csökkenésével.
Forrás:
Health benefits of physical activity: the evidence. Link a tanulmányhoz.