Dr. David A. Sinclair napi rutinja
David A. Sinclar, a tudományok doktora, az Ausztrál Lovagrend birtokosa, a világ egyik legismertebb tudósa, aki az öregedés okainak a kutatásával és a folyamat megfordításért tett erőfeszítéseivel szerzett magának hírnevet. A Harvard Orvostudományi Egyetem kinevezett professzora, a harvardi Paul F. Glenn Öregedéstudományi Kutatóközpont Társigazgatója, az ausztráliai Új-dél-walesi Egyetem professzorra, és az Öregedéstudományi laboratórium bevezetője, valamint a Sindey Egyetem tiszteletbeli professzor.
Ismeretséget mindenekelőtt az öregedés késleltető génekkel és kis molekulákkal (sirtiun gének, resveratrol és NAD-prekurzorok) kapcsolatos kutatásainak köszönheti. Több mint 170 tudományos publikáció szerzője, több mint 50 szabadalom társfeltalálója és 14, az öregedés, a vakcinák, a diabétesz, a termékenység, a rák és biobiztonság területén tevékenykedő biotechnológiai cég társalapítója. Az AGING című tudományos folyóirat tarts főszerkesztője, együttműködik a NASA-val és számos kitüntetés birtokosa.
2014-ben felkerült a Time magazin a világ 100 legbefolyásosabb embere című listájára és beválasztották az egészségügy területen tevékenykedő személyek TOP 50-es listájába is.
"Eltekintve attól, hogy fogyasszak kevesebb kalóriát, ne idegesítsék magukat apróságok miatt és mozogjanak többet, nem adok orvosi tanácsot. Én kutató vagyok, nem praktizáló orvos, nem az én dolgom, hogy megmondjam az embereknek, mit kell tenniük, és nem fogok táplálékkiegészítőket és egyéb termékeket javasolni. Ugyanakkor nem látok semmi rosszat abban, ha -néhány megjegyzéssel kiegészítve- megosztom, hogy én mit és hogyan csinálok. Gyakran kérdezik tőlem, amikor ezekkel a dolgokkal traktálom őket, mi az ördögnek teszem ki magam a váratlan és káros mellékhatások lehetőségének, amellyel – legyen erre bármilyen csekély is az esély – akár még a saját halálomat is siettetem. A válasz roppant egyszerű: pontosan tudom, mi fog történni akkor, ha egyáltalán nem teszek semmit, és az nem túl vonzó. Mi vesztenivalóm lenne? Mindennek tudatában tehát a receptem a következő:
- Reggelente beveszek 1 gramm (1000 mg) NMN-t, 1 gramm rezveratrolt (ezt belekeverem a házi készítésű joghurtomba) és 1 gramm metformint. "
Megjegyzés: resveratrol a sirtuinokat aktiválja, ami önmagában is előnyös, azonban megfelelő működéséhez NAD+-ra van szükség. A sirtuinok igazi erejüket csak elegendő NAD+ jelenlétében fejtik ki. Itt lép be a képbe az NMN, mint NAD+ fokozó készítmény.
A resveratrol kizárólag zsírban oldódik, emiatt szükséges a joghurt. Hasonlóan jó megoldás egy kiskanálnyi mennyiség például az alábbi élelmiszerekből: kefir, joghurt, olíva olaj, halolaj, avokádóolaj, illetve a reggeli kávé zsiradékkal elkészített változata, azaz a bulletproof coffe (magyarosítva: bulletproof kávé, „golyóálló” kávé) is.
A Metformin a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használt gyógyszer hatóanyag, vényköteles készítmény. A berberin étrendkiegészítő az alternatívája, klinikai teszt során hasonló eredményeket mutatott. (R)
- "D- és K2 vitaminból beveszem az ajánlott napi mennyiséget és hozzá 83 mg aszpirint."
Megjegyzés: a D3- és a K2-vitaminok kombinációja egymást kiegészítve erősítik pozitív hatásaikat, hozzájárulnak a csontok egészségének megőrzéséhez a kalcium jobb felszívódásával és hasznosításával. Emellett erősítik az immunrendszert, csökkentik a gyulladásos folyamatokat, segítenek a vérnyomás szabályozásában és támogatják az artériák, valamint a szív egészségét. Az aszpirint sok tudós alkalmazza naponta alacsony dózisban, melynek feltételezett előnyei: szív- és érrendszeri betegségek megelőzése, rákmegelőzés, gyulladáscsökkentés.
- "Igyekszem a lehető legkevesebb cukrot, kenyeret és tésztát fogyasztani. 40 éves koromra lemondtam az édességről, bár azért elcsábulok időnként.
- Igyekszem naponta egy étkezést kihagyni, vagy csak nagyon keveset enni. A zsúfolt időbeosztásom miatt ez a hétköznapokon nem szokott gondot okozni.
- Néhány havonta eljön hozzám egy szakember, vért vesz tőlem, amiből tucatnyi markert nézetek meg. Ha valamelyik érték nem optimális, táplálkozással vagy testmozgással igyekszem helyreállítani.
- Igyekszem minél többet gyalogolni minden nap, lépcsőzöm és hétvégenként általában elmegyek Ben fiammal a konditerembe. Súlyzózunk, kocogunk kicsit, és elüldögélünk a szaunában, majd megmártózunk a jéghideg vízben.
- Sok zöldséget eszem, és hiába jó az ízük, igyekszem tartózkodni az emlősök húsától. Edzés után eszem húst.
- Nem dohányzom. Igyekszem kerülni a félkész ételeket, a magas UV-sugárzást, a röntgensugarakat és a CT-s biztonsági kapukat.
- Igyekszem napközben és az éjszakai alvás alatt is hűvösben lenni.
- Próbálom a súlyomat és a testtömeg indexemet az egészséges tartományban tartani, ami az én esetemben 23-25 között van."
"Naponta ötven kérdés kapok az étrendkiegészítőkről. Mielőtt válaszolnék, gyorsan bevallom, hogy soha nem szoktam étrend-kiegészítőket ajánlani, nem tesztelem, nem vizsgáltam és nem is hitelesítettem soha ilyen terméket. Ha mégis találkoznak olyan készítménnyel, amire ez van írva, biztos átverés. A táplálékkiegészítők sokkal kevésbé vannak szabályozva, mint a gyógyszerek, tehát ha fogyasztanék ilyesmit, mindenképpen nagy és jóhírű gyártó termékét választanám, tiszta hatóanyagokat keresnék (a 98 százalék feletti értékek már annak számítanak).
A nikotinamid-ribozid (vagyis NR) NMN-né alakul át, így sokan NMN helyett NR-t szednek, mert olcsóbb. A niacin és a nicotinamid még olcsóbb, de úgy tűnik, hogy ezek – az NMN-nel és az NR-rel ellentétben- nem emelik meg a NAD-szintet.
Egyesek szerint a NAD-serkentők olyan vegyületekkel vihetők be, amelyek metilcsoportokkal látják el a sejteket (ilyen a betain vagy metilfolát néven is ismert trimetilglicin- TMG). Elvileg igazuk is van- az NR-ben és az NMN-ben a nikotinamidot jelöli, tehát a B3 olyan változatát, amelyet a szervezet metillé alakít, és ha túl nagy mennyiségben kerül be, kiválaszt a vizelettel, és így esetlegesen kiürítheti a sejtekből a metileket.
50 éves vagyok, és úgy érzem magam, ahogy 30 éves koromban, és a szívemről készült 3D-s videó alapján – amit az egyik kollégám készített, miután beküldött egy kísérleti fázisban lévő mágneses rezonanzia képalkotóba- a szívem is 30 évesnek néz ki. Nem őszülök, és nem vagyok túlságosan ráncos- legalábbis egyenlőre. Úgy gondolom, hogy jó lenne még látni a 21. századot. Az azt jelentené, hogy megérem a 132. évemet. Számomra ez csekély és távoli esély, de mindez nem ellenkezik a biológia törvényeivel és nem esik távol a jelenlegi folyamatok haladási pályájától. És ha egyszer sikerül ide eljutnom, valószínűleg nem fogom beérni ennyivel."