
A vörös élesztő rizs: Ázsia ősi kincse, amelyet már a tudomány is elismer
Az utóbbi években a vörös élesztő rizs (red yeast rice) kivonat egyre nagyobb figyelmet kapott, elsősorban természetes koleszterinszint-csökkentő hatása miatt. A hagyományos kínai orvoslás már több mint ezer éve használja ezt a hatóanyagot, ám napjainkban a tudományos kutatások is egyre inkább alátámasztják jótékony hatásait. Nem véletlen, hogy olyan longevity guruk, mint Bryan Johnson, is napi szinten fogyasztják.
De miért ennyire különleges a vörös élesztő rizs kivonat? Hogyan működik, és miért tartják sokan természetes alternatívának a koleszterinszint csökkentésére? Cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a választ, és bemutatjuk, hogyan vált ez az ősi kínai alapanyag a modern egészségtudatos életmód egyik meghatározó szereplőjévé.
A vörös élesztő rizs a hagyományos kínai orvoslás egyik régóta alkalmazott eleme, amely nemcsak Kínában, hanem más kelet-ázsiai országokban, például Japánban, Koreában és Thaiföldön is elterjedt és kedvelt étrend-kiegészítő. A főtt rizsszemek Monascus purpureus penészgombával történő fermentálása során a rizs jellegzetes vöröses-lilás színt kap, amelyet az ázsiai konyhában évszázadok óta használnak húsok, halak és szójatermékek színezésére. Azonban a vörös élesztő rizs nemcsak kulináris jelentőséggel bír: a népi gyógyászatban a test fiatalítására, a vérkeringés fokozására és az emésztés helyreállítására alkalmazzák, így vált az egészségmegőrzés szerves részévé a régióban.
A vörös élesztő rizs kivonat enyhén savanykás ízével és egy monakolin nevű, „sztatin-szerű” molekulájával tűnik ki, amely molekuláris szerkezetében szinte teljesen megegyezik a koleszterinszint-csökkentésre használt lovasztatin nevű gyógyszerrel. Éppen ezért a vörös élesztő rizs kivonatot sokan természetes alternatívaként tartják számon a koleszterinszint szabályozására, hiszen hatásmechanizmusa rendkívül hasonló a hagyományos sztatinokéhoz.
Miután az amerikai étrend-kiegészítőket gyártó cégek felfedezték a vörös élesztő rizs kivonatot, hamar izgalomba jöttek, amikor kiderült, hogy hatékonyan csökkenti mind az összkoleszterint, mind az LDL („rossz”) koleszterint. Népszerűsége azonban majdnem tiltólistára juttatta az Egyesült Államokban, mivel az FDA (Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal) aggályosnak találta, hogy a benne lévő Monakolin K molekuláris szerkezete szinte teljesen megegyezik egy szabadalmaztatott koleszterinszint-csökkentő gyógyszer, a lovasztatin szerkezetével. Bár a két molekula valóban rendkívül hasonló, az FDA végül engedélyezte a vörös élesztős rizs forgalmazását étrend-kiegészítőként, mivel természetes eredetű, és nem a gyógyszer szándékos másolata.
A természetes koleszterint-csökkentő
A sztatinok a vérzsírszint csökkentésére szolgáló gyógyszercsoport, amely elsősorban az LDL-koleszterin (alacsony sűrűségű lipoprotein) szintjére hat. Az LDL, közismert nevén a „rossz koleszterin”, bár elengedhetetlen a szervezet számára, magas koncentrációban növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A sztatinok hatásmechanizmusa a HMG-CoA-reduktáz enzim gátlásán alapul, amely kulcsszerepet játszik a májban zajló koleszterinszintézisben. Az enzim működésének csökkentésével kevesebb koleszterin termelődik, ami fokozza az LDL felvételét a sejtekben, ezáltal csökkentve a vér LDL-szintjét.
A vörös élesztő rizs természetes módon segíthet a vérzsírszint szabályozásában, hatékonyságát számos kutatás igazolja, amelyek szerint nemcsak az LDL-koleszterin (LDL-C) és az összkoleszterin szintet csökkenti, hanem a trigliceridek mennyiségét is mérsékli. A vizsgálatok alapján az LDL-koleszterinszint akár 21–30 százalékkal is csökkenhet a rendszeres fogyasztás hatására.
A vörös élesztő rizs ígéretes alternatívát jelenthet azok számára, akik sztatinok szedése során izomfájdalmat tapasztalnak. Több tényező is hozzájárulhat ahhoz, hogy ez a természetes kivonat jobban tolerálható, mint a hagyományos sztatinok. A vörös élesztő rizs 14 különböző monakolint tartalmaz, amelyek közül a Monakolin K szerkezetileg megegyezik a sztatin lovasztatinnal. Ennek ellenére az LDL-koleszterin szintjének 25%-os csökkentéséhez mindössze napi 6 mg monakolin K bevitele elegendő, ami jóval alacsonyabb, mint a klinikai vizsgálatokban alkalmazott 20–40 mg-os lovasztatin dózisok. Valószínűleg a vörös élesztő rizsben található egyéb monakolinok együttes hatása felelős a koleszterinszint csökkentéséért anélkül, hogy mozgásszervi kellemetlenségeket okozna.
A vörös élesztő rizs természetes alternatívát kínál azok számára, akik magas koleszterinszinttel küzdenek, de a sztatinok helyett inkább természetes megoldást keresnek. A legtöbb gyógynövény-alapú étrend-kiegészítővel szemben ezt a hatóanyagot alaposan tanulmányozták, és számos randomizált, placebo-kontrollált klinikai vizsgálat igazolta hatékonyságát és biztonságosságát.
Ugyanakkor kiemelten fontos, hogy a vörös élesztő rizs készítmény megbízható gyártótól származzon. Egyes termékek monakolin-tartalma ugyanis rendkívül alacsony, míg mások citrinint is tartalmazhatnak – egy olyan fermentációs mellékterméket, amely potenciálisan károsíthatja a vesét. Éppen ezért érdemes körültekintően választani, és csak olyan terméket fogyasztani, amely garantáltan tiszta és ellenőrzött forrásból származik.
MoleQlar Lipolyzer: fokhagyma- és vörös élesztő rizs kivonat.
Kapszulaként 193,33 mg Vörös élesztő rizs kivonat (hatóanyag: 2,9 mg Monakolin K) és 300 mg Fokhagyma-kivonat (hatóanyag: 3 mg S-alil-cisztein -SAC). A szigorúan ellenőrzött forrásból származó vörös erjesztett rizskivonat találkozik a legkiválóbb, szagtalan fokhagyma-kivonattal, stabil SAC-tartalommal.
Források
https://www.mdpi.com/2072-6643/15/10/2288
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6901015/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19528562/