A NAD+ és az agy öregedése: Hogyan tarthatjuk fiatalon elménket?
Az agyunk az egyik legenergiaigényesebb szervünk, amely a testtömegünk mindössze 2%-át teszi ki, mégis a napi energiánk 20%-át felhasználja. De honnan származik ez az energia?
A mitokondriumok és a NAD+
A mitokondriumok, sejtjeink 'kis erőművei', táplálékból és oxigénből állítanak elő energiát. A NAD+ (nikotinamid-adenin-dinukleotid) nevű koenzim alapvető fontosságú ahhoz, hogy ezek a mitokondriumok képesek legyenek energiát előállítani, mivel lehetővé teszi számukra, hogy az agy energiaszükségletének körülbelül 95%-át ATP (adenozin-trifoszfát) formájában állítsák elő. Hogy érzékeltessük a mitokondriumok jelentőségét az agyműködésben, minden egyes agysejtben körülbelül 2 millió mitokondrium található.
Az egészséges mitokondriális funkció, és így az agy megfelelő működése szorosan összefügg tehát a szervezet NAD+ szintjével. Szervezetünk NAD+ szintje a kor előrehaladtával azonban fokozatosan csökken, ami az agy sejtes energiatermelésének csökkenéséhez is vezet, és idővel kognitív funkciók romlásához, valamint egyéb agyi egészségügyi problémákhoz vezethet.
Az agy öregedésének jelei
Ahogy az életkor előrehalad, az agyunk képességei is csökkennek, akárcsak a testünk többi szervrendszere, az agy öregedése (és általában az öregedés) végső soron a sejtfunkciók hanyatlásaként értelmezhető.
Az agy öregedése, amelyet alacsony NAD+ szint és kevésbé hatékony mitokondriumok jellemeznek, olyan problémákban nyilvánulhat meg, mint tanulási nehézségek, memóriazavarok (beleértve a munkamemóriát és az epizodikus memóriát), kognitív funkciók romlása, lassabb döntéshozatal és érzékelési képességek gyengülése. Valójában az öregedés hatására mind az öt érzékünk (látás, hallás, tapintás, ízlelés és szaglás) romlik. Az idősebbek nehezebben találhatják meg a megfelelő szavakat és érthetik meg a gyors beszédet. Az öregedő agy kimerültséget, depressziót és agyi ködöt is okozhat.
Még az agy megjelenése is változik az életkor előrehaladtával, körülbelül 30 éves kortól kezdve az agy fokozatosan zsugorodni kezd, amit a szürke- és fehérállomány csökkenése is kísér. Az agykamrák megnagyobbodnak, és az agy külső felszíne elvékonyodik. Ezek a változások, amelyek gyakran együtt járnak az alacsonyabb NAD+ szinttel, a kognitív képességek lassú romlásához vezetnek.
Mit tehetünk az agy öregedése ellen?
Számos módon támogathatod mitokondriumaid egészségét és elősegítheted a magasabb NAD+ szintet. Újabb kutatások szerint az ülő, túlzottan kényeztető életmód felgyorsíthatja az agy öregedését, ezzel szemben azok az életmódbeli szokások, amelyek időnkénti bioenergetikai kihívásokkal járnak, mint például a rendszeres testmozgás, a böjt és az intellektuális kihívások, elősegítik az egészséges NAD+ szint fenntartását.
A tápanyagokban gazdag, kiegyensúlyozott étrend kiemelten fontos az egészség megőrzése érdekében. Ez magában foglalja a kiváló minőségű fehérjéket, friss gyümölcsöket és zöldségeket, valamint magvakat. Ezek az ételek bőségesen tartalmaznak B-vitaminokat, antioxidánsokat és egészséges zsírokat, például omega-3 zsírsavakat. Ezzel szemben az ultra-feldolgozott élelmiszerek, a cukor és a keményítőtartalmú szénhidrátok károsíthatják a mitokondriumok működését, mivel fokozott szabadgyök-termelést idéznek elő, ami oxidatív stresszhez vezet.
Nem csak az számít, hogy mit eszel, hanem az is, hogyan eszel. A túlevés, vagy a szükségesnél több energia bevitele káros melléktermékeket hozhat létre. Minden alkalommal, amikor több energiát veszel fel, mint amennyire a szervezetednek szüksége van, kimeríted a NAD+ készleteidet, és gyengíted a mitokondriumok működését.
A kalóriamegvonás és az időszakos böjt szintén jótékony hatással van a mitokondriumok egészségére. A kalóriamegvonás fokozza az antioxidáns védelmet, amely megóvja a mitokondriumokat az oxidatív károsodástól. Emellett a kalóriamegvonás során a NAD+ szintje is emelkedik és aktiválódik, ami olyan reakciókat indít el, amelyek támogatják a mitokondriumok egészségét.
Ahogy öregszünk, a testmozgás szerepe egyre fontosabbá válik. A mitokondriumok egészsége és az izomfunkció pozitív kapcsolatban áll a magasabb NAD+ szinttel, ami jól mutatja a fizikai aktivitás jótékony hatását. A NAD+ szintje magasabb azoknál, akik napi átlagban több lépést tesznek meg. Más szavakkal, minél többet mozogsz naponta, annál magasabb lesz a NAD+ szinted.
Kiegészítők
A NAD+ szintjének növelésére szolgáló kiegészítők, mint például az NMN (nikotinamid-mononukleotid) és az NR (nikotinamid-ribozid), hatékony eszközök lehetnek a sejtek egészségének támogatásában. Mindkét molekula a NAD+ előanyaga, vagyis a szervezetben természetes módon alakul át NAD-á. Egyes termékek, mint például a RegeNAD komplexum, kombinált megközelítést alkalmaznak, és többféle NAD+-t fokozó összetevőt is tartalmaznak.
Ezek a kiegészítők segíthetnek leküzdeni a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, a túlzott alkoholfogyasztás és az alváshiány okozta sejtes stresszt. A NAD+ szint fenntartása hozzájárul a sejtek megfelelő működéséhez, támogatja a kognitív funkciókat, az energiatermelést, és hozzájárul a hosszú távú egészségmegőrzéshez.