Taurin: mumus vagy öregedésgátló csodaszer?
Az energiaitalokkal kapcsolatban valószínűleg hallottál már a taurinról. Ez az aminosav gyakran szerepel az energiaitalok összetevői között, és a koffein mellett az egyik leggyakoribb hatóanyag. Az energiaitalok káros hatásai miatt azonban sokan tévesen úgy gondolják, hogy a taurin önmagában is káros az egészségre.
A taurin egy aminosav, amelyet a szervezet is képes előállítani, és megtalálható bizonyos élelmiszerekben, például a tenger gyümölcseiben és a húsokban is. A Columbia Egyetem kutatói által vezetett és világszerte több tucat öregedéskutatót bevonó új tanulmány szerint a taurinhiány lehet az öregedés egyik hajtóereje.
A taurin mennyisége jelentősen csökken az életkorral; a 60 évesek taurin szintje csak körülbelül egyharmada az 5 évesekéhez képest. Tekintettel arra, hogy a taurin szintje csökken az életkorral, helyreállítása időskorban ígéretes öregedésgátló stratégia lehet.
Az energiaitalok és a taurin
Az energiaitalok fő pszichoaktív összetevője a koffein, amely a fogyasztók éberségének és energiájának fokozására szolgál. Emellett számos más vegyület is megtalálható bennük, mint például a taurin, a ginzeng, a glükuronolakton, a guarana és a vitaminok. A legtöbb ilyen édesített, szénsavas ital adagonként 80–320 mg koffeint tartalmaz. Azonban sok energiaital koffeintartalma gyakran ismeretlen vagy nehezen meghatározható, különösen az újabb termékek esetében, ami miatt viszonylag könnyű túladagolni.
A koffein mellett a taurin az egyik legnépszerűbb összetevő, amelynek tartalma adagonként 750 és 1000 mg között változhat. A taurin cukorral kombinálva felerősítheti a koffein hatásait, ami olyan mellékhatásokhoz vezethet, mint a szapora szívverés, a magas vérnyomás és a nyugtalanság. Tehát probléma inkább a koffein és cukor magas koncentrációjával van, amelyek túlzott fogyasztása valóban negatív egészségügyi következményekkel járhat. Fontos tehát, hogy ne a taurin jelenlétét hibáztassuk az energiaitalok káros hatásaiért, hanem inkább a többi összetevő túlzott mértékű fogyasztását kerüljük el.
Mi is az a taurin?
Biológiai szempontból a taurin egy természetes, kéntartalmú aminosav. 1827-ben izolálták egy ökör epéjéből, melynek latin neve Bos taurus, innen származik a neve. Nagy mennyiségben található meg a retinában, a szívben, az agyban és az izmokban. Testünk mérsékelten képes maga is előállítani ezt a molekulát, elsősorban a májban, ahol több lépésben más aminosavakból, például a ciszteinből vagy a metioninból szintetizálódik. Az élelmiszerek közül nagy mennyiségben található meg a tenger gyümölcseiben és a húsokban, de kisebb mennyiségben néhány növényi élelmiszerben is jelen van.
Érdekességképpen: talán hallottál már pletykákat arról, honnan szerzi a Red Bull a taurinját. A cég logójában is szereplő bika (taurus) szót összekapcsolták a taurinnal, és elterjedt az a hír, hogy a taurin bikaheréből származik. Természetesen ez nem igaz, és a cégnek külön közleményt is ki kellett adnia, hogy cáfolja ezt a pletykát.
Kulcs a hosszabb élethez
Az elmúlt két évtizedben a tudósok olyan tényezőket próbáltak találni, amelyek nemcsak hosszabb életet biztosítanak, hanem növelik az egészséges élettartamot is, azaz azt az időt, amelyet idős korban jó egészségben töltünk. A Columbia Egyetem kutatói által vezetett és világszerte több tucat öregedéskutatót bevonó új tanulmány szerint a taurinhiány lehet az öregedés egyik hajtóereje. A kutatók megvizsgálták a taurin szintjét egerek, majmok és emberek vérében, és megállapították, hogy a taurin mennyisége jelentősen csökken az életkorral. Az embereknél a 60 évesek taurin szintje csak körülbelül egyharmada volt az 5 évesekéhez képest.
Ezen eredmények felbuzdulva megkezdődtek az első állatkísérletek. A kutatók közel 250 darab 14 hónapos nőstény és hím egeret (ami kb. 45 emberévnek felel meg) választottak ki. Minden nap az egerek felének taurin adagot, a másik felének pedig egy kontroll oldatot adtak. A kísérlet végén megállapították, hogy a taurin 12%-kal növelte az átlagos élettartamot a nőstény egerek esetében, és 10%-kal a hímeknél. Az egerek számára ez három-négy extra hónapot jelentett, ami körülbelül hét-nyolc emberévnek felel meg.
Megállapították, hogy 2 éves korban (ami emberi években 60 évnek felel meg) azok az állatok, amelyeket egy éven át taurinnal kezeltek, szinte minden szempontból egészségesebbek voltak, mint kezeletlen társaik. A taurin csökkentette az életkorhoz kapcsolódó súlygyarapodást nőstény egerekben (még a „menopauzás” egerekben is), növelte az energiafelhasználást, növelte a csonttömeget, javította az izomállóképességet és erőt, csökkentette a depresszióhoz hasonló és szorongásos viselkedéseket, csökkentette az inzulinrezisztenciát, és jobb immunrendszert eredményezett. Az állatok nemcsak tovább éltek, hanem egészségesebbek is lettek.
Hasonló egészségügyi hatásokat figyeltek meg középkorú majmoknál is, amelyeket hat hónapig taurin-kiegészítéssel láttak el. A taurin megakadályozta a súlygyarapodást, csökkentette az éhgyomri vércukorszintet és a májkárosodás markereit, növelte csontsűrűséget, és javította immunrendszerüket.
Mik a következtetések?
A kutatók még nem tudják, hogy a taurin-kiegészítők növelik-e az élettartamot emberek esetében is, de két kísérletük arra utal, hogy a taurinnak van potenciálja.
Egy tanulmány a taurin szintje és körülbelül 50 egészségügyi paraméter közötti összefüggést vizsgálta 12.000, 60 év feletti európai felnőtt esetében. Összességében azok az emberek, akiknek magasabb volt a taurin szintje, egészségesebbek voltak: kevesebb esetben fordult elő 2-es típusú cukorbetegség, alacsonyabb volt az elhízás szintje, csökkent a magas vérnyomás előfordulása, és alacsonyabb volt a gyulladás szintje.
Csak egy embereken végzett randomizált klinikai vizsgálat fogja meghatározni, hogy a taurinnak valóban vannak-e életmeghosszabbító hatásai. Ami biztos, hogy a taurint a saját testünk is termeli, természetes módon is bevihető az étrenddel, így nincsenek ismert toxikus hatásai, valamint testmozgással is növelhető a szintje. Tekintettel arra, hogy a taurin szintje csökken az életkorral, a taurin fiatalos szintjének helyreállítása időskorban ígéretes öregedésgátló stratégia lehet.
Források:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5737830/