Vásárolhatunk majd korlátlan életidőt?
Az öregedés egyetemes kihívást jelent a tudomány számára, a hosszú életet kutató tudósok pedig egyre inkább arra a következtetésre jutnak, hogy az öregedés nem feltétlenül elkerülhetetlen folyamat, hanem alakítható és irányítható.
A cikk a Longevity Biotech Fellowship (LBF) vízióját mutatja be. Az LBF egy innovatív közösség, amely tudósokat, mérnököket és befektetőket egyesít, akik az élettartam radikális meghosszabbítására törekvő biotechnológiai projekteken dolgoznak. Közös céljuk, hogy az élet hosszának korlátlan növelése megvalósítható legyen.
A kezdeményezés arra törekszik, hogy a legmodernebb technológia alkalmazásával maximalizálja az emberi élettartamot, felhasználva három fő stratégiát:
- Biosztázis, vagyis a test megőrzése
- A test genetikai módosítása
- Pótlás: a test teljes cseréje
Biosztázis:
Néhány állat rendkívüli képességgel rendelkezik a környezeti változások tolerálására anélkül, hogy alkalmazkodnia kellene hozzájuk – ez a jelenség a biosztázis. Ilyen például az alaszkai fa béka, egy hidegvérű lény, amely képes átvészelni a telet befagyva, anélkül, hogy ez végzetes lenne számára, majd a tavasz beköszöntével újra "életre kel". Ebből az inspirációból kiindulva a tudósok azt remélik, hogy olyan módszereket fejleszthetnek ki, amelyek az ember számára is lehetővé teszik ezt a típusú biosztázist, legyen szó akár krioprezervációról (fagyasztásról), vagy kémiai tartósításról.
A biosztázis célja, hogy az öregedési folyamatot és a biológiai szerkezetek romlását határozatlan ideig lelassítsa. Az agy és a test hűtése kriogén hőmérsékletekre vagy kémiai rögzítéssel gyakorlatilag teljesen leállítja a kémiai aktivitást, a szerkezeti romlást és az öregedést. Az ideális megőrzési technikáknak minimalizálniuk kell a jégkristályok képződése, a tartósító vegyületek toxikus hatása, a hűtési sérülések és a kiszáradás okozta potenciális károsodásokat.
A fagyasztással kapcsolatos egyik kihívás a jégkristályok képződése, amely károsíthatja a szöveteket. A jégkristályok képződésének megelőzésére krioprotektánsokat alkalmaznak, bár ezek nagy koncentrációban toxikusak lehetnek. Így a tökéletes krioprotektáns kifejlesztése és a tartósítási technikák, valamint krioprotektánsok emberi alkalmazása a fő cél.
Az újjáélesztési technológiák fejlesztése és bevezetése akkor válhat lehetségessé, amikor a biomedikai technológiák elérték azt a szintet, hogy képesek legyenek kezelni az öregedés és a halál okait. A krioprezerváció legnagyobb kihívása a kiolvasztás, azaz az újramelegítés, amit gyorsan és egyenletesen kell végrehajtani a szövetkárosodás elkerülése érdekében.
A technológia kifejlesztése körülbelül 10-15 évet vehet igénybe, a teljes projekt költségét pedig 2,4 milliárd dollárra (~ 960 milliárd forint) becsülik jelenleg.
Sikeres kifejlesztése esetén a biosztázis egyfajta biztonsági tervként szolgálhat azok számára, akik esetleg nem érik meg az életet meghosszabbító technológiák elterjedését.
Krioprezervációs tartályok az Alcor vállalatnál
Bio-mérnöki munka:
A biotechnológia fejlődésével képesek leszünk jobban megérteni és újraformálni saját biológiánkat, lehetővé téve számunkra, hogy irányítást szerezzünk a tervezésünk és sorsunk felett.
Ahogy egyre jobban megértjük, hogyan befolyásolják génjeink az öregedési folyamatot, a génszerkesztést, mint eszközt használhatjuk biológiánk "mérnöki újraalkotására" a hosszabb élettartam érdekében. A jelenlegi kutatási módszerek az öregedés megértésében túl lassúak, ezért új eszközökre és széles körű adatgyűjtésre van szükségünk, hogy felgyorsíthassuk e stratégia fejlődését.
A test cseréje:
A "Pótlás" stratégia egy innovatív megközelítést kínál, amely egy laboratóriumban növesztett, fiatalabb testre való cserét tesz lehetővé. Ebben a folyamatban egy "agytalan" klónt állítanak elő genetikai módosításokkal, amelyek megakadályozzák az agy kifejlődését, így elkerülve az érző lényekhez kapcsolódó etikai és szabályozási kérdéseket.
Amikor a klón teljesen kifejletté válik és az adományozó test elöregszik, az adományozó agyát vagy fejet átültetik a fiatalabb testbe. A sikeres átültetést követően a következő lépés az adományozó agyának teljes megújítása lesz. Mivel az agy teljes cseréje memóriavesztéshez és további komplikációkhoz vezethet, az agycserét fokozatosan, őssejt-technológiával hajtják végre.
A sziget című filmből klón illusztráció
Az eljárását 3 ütemben tervezik kidolgozni, mindegyik ütembe először majmokon fejlesztik ki a módszert:
- Klónozás: időtartama körülbelül 5-10 év, költsége 60 millió dollár ~ 24 milliárd ft.
- Fej-, és agyátültetés: időtartama körülbelül 10 év, költsége 3 milliárd dollár ~ 1200 milliárd forint.
- Gerincvelő újra kapcsolása: időtartama körülbelül 10 év, költség: 500-1,5 milliárd dollár ~ 200 milliárd- 600 milliárd forint.
Akik figyelemmel szeretnék kísérni, hol tart az LBF terve, az alábbi linket megtehetik: https://www.longbiofellowship.org/roadmap