A kvercetin rákmegelőző hatása
A kvercetin a növényvilágban az egyik legelterjedtebb gyógyhatású vegyület, mely széleskörű egészségügyi előnyökkel rendelkezik. Az elmúlt években, a COVID-19 pandémia alatt, főleg a vírus ellenes hatásai kerültek a tanulmányok középpontjába, mivel közismerten erős antioxidáns és antivirális hatással bír.
Emellett a kvercetin más területeken, például a rákellenes kutatásokban is figyelemre méltó eredményeket mutat.
Mi is az a kvercetin?
A kvercetin neve a latin „Quercetum” szóból származik, ami tölgyerdőt jelent. Az egyik leggyakoribb étrendi flavonoid, mely a növényvilágban elterjedt gyógyhatású vegyületcsoport és az emberi szervezet nem képes előállítani. Sárga színű és keserű ízű, alkoholban és zsírokban jól oldódik, vízben azonban kevésbé oldódik fel.
A kvercetin megtalálható gyümölcsökben (főként citrusfélékben), zöld leveles zöldségekben, sokféle magban, diófélékben, virágokban, kérgesekben, brokkoliban, különböző olajokban (pl.: olívaolajban), almában, hagymákban, zöld teában, vörös szőlőben, vörös borban, cseresznyében és bogyós gyümölcsökben (pl.: szeder és a vörösáfonya).
A kvercetin mennyisége az élelmiszerekben függ a termesztési körülményektől, az érési állapottól, a tárolási módtól és ezért változó lehet. Emellett a feldolgozás, például a főzés vagy a sütés, befolyásolhatja szintén a mennyiségét. Az élelmiszerekben található kvercetin mennyisége általában néhány milligramtól 100 milligramig terjed 100 grammonként. Az átlagos napi kvercetinbevitel becslések szerint körülbelül 15-30 milligramm.
A kvercetin előnyei:
A kvercetin széleskörű egészségügyi előnyökkel rendelkezik, így számos betegség leküzdéséhez nyújthat segítséget. Az elmúlt években főleg a vírus ellenes hatásai kerültek a tanulmányok középpontjába, különösen a COVID-19 pandémia alatt, ugyanis közismerten erős antioxidáns és antivirális hatással bír. A kvercetinben gazdag bodzavirág kivonat például régóta ismert immunerősítő, étrendkiegészítőként a megfázás és az influenza megelőzésére is használják.
Mint szenolitikus szer:
Azonban vannak más, kevésbé ismert előnyei is: szenolitikus szerként az öregedéssel együtt járó kóros sejtburjánzások ellen hat.
Az életkor előrehaladtával a sejtek elöregednek, megállnak az osztódásban és egy különleges állapotba kerülnek. Ahelyett, hogy elpusztulnának, ezek az elöregedő sejtek tovább fennmaradnak, azonban a rendellenes működésük következtében gyulladást okozó molekulákat választanak ki, amelyek a közeli sejtek öregedését idézik elő, egyfajta láncreakcióként. Ez a folyamat az emberi öregedés egyik jellegzetessége, és a szenolitikus szerek célja az elöregedett sejtek halálának előidézése.
Hatása a rákos sejtekre:
Egy 2022 augusztusában a Nutrition Research-ben megjelent tanulmány elemzi a kvercetin apoptózist előidéző hatását az öregedő sejtekre. Az apoptózis, vagyis a programozott sejthalál, egy olyan folyamat, amely során a sejtek idő előtt elpusztulnak, mielőtt elöregedő sejtekké válnának. A tanulmány megállapította, hogy hatékony a rák kialakulásának megelőzésében, illetve terjedésének lassításában.
A szerzők áttekintették a sejtek öregedésének jelentőségét a rákos sejtek kialakulásában és a kvercetinnek a rákos sejtek szaporodásának elnyomására gyakorolt hatását. A kutatások szerint a sejtek öregedése egyrészt gátolhatja a tumorképződést, másrészt paradox módon elősegítheti a rák kialakulását.
A sejtek öregedése egy dinamikus és többlépcsős folyamat, amely akadályozhatja a szövetek regenerálódását és hozzájárulhat az öregedéshez. Az elöregedett sejtek kiiktatásával azonban mérsékelhetők az öregedéssel összefüggő diszfunkciók, és meghosszabbítható az élettartam.
Egy 2008-ban megjelent tanulmány megállapította, hogy állatkísérletek során a kvercetin megakadályozta a kémiai anyagok által kiváltott rákos növekedést, és a tüdőrák kialakulását is gátolta. Egy másik tanulmány a kvercetinnek a rákos sejtek szaporodásának gátlására gyakorolt hatásait vizsgálta, amely szintén alátámasztotta, hogy a kvercetin rákmegelőző tulajdonságokkal rendelkezik.
Laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy a kvercetin erős antioxidáns és apoptózist elősegítő hatásokkal bír a daganatos sejtekkel szemben, annak köszönhetően, hogy képes blokkolni a sejtciklus különböző fázisaiban a növekedést. A kutatások azt is megállapították, hogy a kvercetin többek között azáltal, hogy befolyásolja a mitokondriumok működését és a glükóz-anyagcserét, gyorsíthatja a sejtek életképességének csökkenését és az autofágiát, vagyis a szervezet öntisztító folyamatát.
Az adatok azt sugallják, hogy a kvercetin szerepet játszhat a rák kezelésében is, mivel szinergikus hatásokat mutat a kemoterápiás szerekkel, vagy a sugárterápiával kombinálva. A kvercetin emellett ígéretes eredményeket mutatott kemoprotektív és radioprotektív tulajdonságokkal, ugyanis védi a normál sejteket a kemoterápia és a sugárterápia káros hatásaitól.
Egy tanulmány beszámolt arról, hogy a kvercetin gyulladáscsökkentő, antioxidáns és daganatellenes hatásai révén jól alkalmazható a mellrák kezelésében, míg egy másik tanulmány a petefészekrákra gyakorolt előnyös hatásait emelte ki.
Kvercetin mint kiegészítő
A kvercetinnek az emberi egészségre gyakorolt széleskörű előnyei miatt hasznos kiegészítő lehet sokak számára, akár időszakos, akár folyamatos szedésről van szó. Ez az egyik olyan kiegészítő, amelyet ajánlott a gyógyszeres dobozban tartani azokra az időszakokra, amikor úgy érzi, hogy felső légúti fertőzés készülődik. Ha hajlamos a megfázásra és az influenzára, fontolja meg a kvercetin szedését néhány hónappal a megfázás- és influenzaszezon kezdete előtt, az immunrendszer támogatására.
A kvercetin hatásossága növelhető például C-vitaminnal, bromelainnal vagy cinkkel történő kiegészítéssel. Hosszú távon a kvercetin hasznosnak bizonyult azok számára, akik metabolikus szindrómában szenvednek, ami egy gyakori betegség és jellemzői közé tartozik az elhízás, a magas vérnyomás, a magas vércukorszint és a kóros vérzsír-összetétel. Sokkal jobb a metabolikus szindróma alapvető okait kezelni, mint például javítani a rossz étrendet vagy elegendő testmozgást végezni, és a kiegészítőt csak kiegészítő terápiaként használni.
Összefoglalva, a kvercetin számos módon képes csökkenteni a rák kockázatát. Túl azon, hogy csökkenti a szervezet gyulladásszintjét, ezzel az elhízás és az elhízással összefüggő rákok kockázatát, a kvercetin sejtszinten is hatékonyan gátolja a kóros sejtburjánzást, az apoptózis, vagyis a programozott sejthalál elősegítése révén. Ha mindezt összekapcsolja a testmozgással és a cukorfogyasztás csökkentésével, erős lépéseket tesz az egészsége irányítása felé.
Források:
The Antitumor Effects of Quercetin
Overviews of Biological Importance of Quercetin: A Bioactive Flavonoid