Az NMN hatása a magas vérnyomásra
Az egészségügyi kutatások újabb mérföldkövet értek el egy friss felfedezéssel: egy tanulmány az elsők között szolgáltatja az emberi kísérleteken alapuló bizonyítékot arra, hogy az NMN képes csökkenteni a vérnyomást a hipertóniás, vagyis a magas vérnyomásban szenvedő betegeknél. Ez a megállapítás különösen jelentős, tekintettel arra, hogy korábban nem vizsgálták az összefüggést a csökkenő vér NAD⁺ szintje és a magas vérnyomás között. Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy a hipertóniában szenvedő betegek alacsonyabb NAD⁺ szinttel rendelkeznek, és az NMN, mint NAD⁺ fokozó, képes lehet helyreállítani ezt a szintet, ezzel csökkentve a vérnyomást. Ez a felfedezés új távlatokat nyithat a hipertónia kezelésében és az öregedéssel összefüggő egészségügyi problémák megelőzésében.
Magas vérnyomásnak a folyamatosan fennálló 140/90 Hgmm feletti vérnyomásértékeket nevezik. Népbetegségnek számít, mely a lakosság jelentős részét érinti, egyes becslések szerint minden 8. halálesetben játszik közre a magas vérnyomás. Sokáig nem okoz tünetet, gyakran csak a szövődmény jelentkezik, mint agyi infarktus (elterjedten használt angol nevén stroke), szívelégtelenség, vagy vesekárosodás.
NAD+ és NMN
A nikotinamid-adenin-dinukleotid, ismertebb nevén NAD+, megtalálható az emberi test minden sejtjében. Számos olyan funkciót lát el, amelyek az egészséges sejtek fenntartásához szükségesek, és kulcsszerepet játszik a DNS-javításban. NAD+ nélkül az élet nem létezne. Mennyisége az életkor előrehaladtával folyamatosan csökken: 50 éves korunkra körülbelül a felére csökken, ami számos betegség és funkcióromlás kialakulásához vezethet. Részletesebben a NAD+-ról.
Az NMN a NAD+ egyik előanyaga, ami azt jelenti, hogy a szervezet képes az NMN-t NAD+-á alakítani. Részletesebb az NMN-ről.
Az öregedéssel csökkenő NAD+ szintet összefüggésbe hozták már korábban az öregedéssel összefüggő szív- és érrendszeri betegségekkel, de azt, hogy a NAD+ szintek csökkennek-e a hipertóniás betegeknél, egy nemrégiben megjelent, emberi tanulmányon alapuló publikációig még nem vizsgálták. Ezenkívül a tanulmány azt is vizsgálta, hogy az NMN milyen hatással van ezeknek a betegeknek a vérnyomására.
A kínai Yat-sen egyetemi kórház kísérletéből kiderült, hogy az NMN jelentősen csökkentette a vérnyomást a kísérletbe bevont 18 és 80 év közötti hipertóniás betegeknél. A kutatók kimutatták, hogy a hipertóniás betegek alacsonyabb NAD+ szinteket mutatnak, de az NMN ~43%-kal növelte NAD+ szintjüket. Továbbá a betegeknél egy NAD+ fogyasztó enzim, a CD38 magas szintje volt tapasztalható, ami magyarázatot ad az alacsonyabb NAD+ szintjükre. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy az NMN kiegészítése segíthet ellensúlyozni a magas vérnyomást a hipertóniás betegeknél.
A hipertóniát az öregedéssel összefüggő betegségként ismerik el, és a NAD+ kiegészítés ígéretes klinikai stratégiának tűnik az öregedésre irányuló beavatkozásként a hipertónia kezelésére – jelentették ki a kutatók.
A vizsgálat háttere
Az NMN vérnyomásra gyakorolt hatásának megállapítása érdekében a kutatók 19 fő, 18 és 80 év közötti életkorú hipertóniás beteget vontak be a kísérletbe. Minden résztvevő életmódbeli változtatásokon esett át, amely magában foglalta az alacsonyabb sótartalmú és magas rosttartalmú étrendet, valamint hetente négyszeri aerob tevékenységet. A csoport kilenc tagja hat héten keresztül naponta 800 mg NMN-t vett be az életmódbeli változtatások mellett, míg a másik 10 fős csoport csak életmódbeli változtatásokon esett át.
Eredmény
Mivel a NAD+ szint csökken számos öregedéssel összefüggő betegségben, a kutatók azt akarták megállapítani, hogy a NAD+ szint csökken-e a hipertóniás betegeknél, és továbbá, hogy az NMN helyreállítja-e azt.
Az egészséges felnőttek NAD+ szintjeivel összehasonlítva a hipertóniás betegek jelentősen alacsonyabb NAD+ szinteket mutattak. Az életmódbeli változtatások mellett alkalmazott NMN kiegészítés jelentősen növelte a NAD+ szinteket a hipertóniás betegeknél az NMN nélküli életmódbeli változtatásokhoz képest. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy az NMN helyreállítja a NAD+ szinteket a hipertóniás betegeknél.
Az NMN csökkenti a szisztolés vérnyomást hipertóniás betegekben. A magas vérnyomásban szenvedő felnőttek alacsonyabb szisztolés vérnyomást (SBP) mutatnak hat hét NMN-kiegészítés után (NMN; piros vonal), azokhoz a hipertóniás betegekhez képest, akik csak életmód-módosításon mennek keresztül (LM; kék vonal). |
Balra) Az egészséges egyénekhez (CTL) képest a hypertoniás betegek (HTN) NAD+ vérsejt-koncentrációja szignifikánsan alacsonyabb |
A kutatók a NAD+ fogyasztó enzim, a CD38 szintjét is megmérték. Azt találták, hogy a CD38 szint több mint kétszer magasabb volt a hipertóniás betegeknél az egészséges felnőttekhez képest. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a magas CD38 szint a hipertóniás betegeknél hozzájárul az alacsonyabb NAD+ szintekhez. Így a CD38 gátlása lehet egy másik módja a NAD+ szintek növelésének és a hipertóniából származó magas vérnyomás enyhítésének.
Összefoglalva
A kísérlet kimutatta, hogy a magas vérnyomásban szenvedő betegek esetében, életkortól függetlenül, csökkent NAD+ szintet mutattak. Az NMN helyreállította a NAD+ szintet és csökkentette a vérnyomást. Megállapították továbbá, hogy a CD38 gátlók (megjegyzés pl. kvervetin) használata csökkentheti a vérnyomást.
A tanulmány hozzáadódik azokhoz az egyre növekvő emberi kísérletekhez, amelyek azt mutatják, hogy az NMN növeli a NAD+ szintet. A tanulmány új eredményei, miszerint az NMN csökkenti a vérnyomást a hipertóniás betegeknél, reményt kelt az emberi öregedéssel összefüggő állapotok enyhítésére.
Forrás