Mitokondriumok, testünk erőművei
A mitokondriumokat gyakran a sejtjeink erőműveiként emlegetjük, így kulcsfontosságú szerepet játszanak testünk energiaellátásában. De vajon milyen kapcsolatban állnak az öregedéssel és a hosszú élettartammal? És létezik-e mód arra, hogy megerősítsük a mitokondriumainkat?
Mik azok a mitokondriumok?
Testünk milliárdnyi sejtje egy-egy kis külön országként funkcionál. Ennek az országnak azonban energiára van szüksége az ATP (adenozin-trifoszfát) formájában, amit a mitokondriumok, vagyis a sejtjeink erőművei állítanak elő.
Egy sejtben, attól függően, hogy mennyi energiára van szüksége, 100-2000 mitokondrium is megtalálható. Azok a sejtek, amelyek különösen sok energiát fogyasztanak – mint például a szív-, az izom- vagy az idegsejtek – jelentősen több mitokondriumot tartalmaznak, például egy szívizomsejtben a mitokondriumok a sejt térfogatának körülbelül egyharmadát teszik ki.
Így mondhatjuk, hogy a szívünk ezeknek a kis erőműveknek köszönhetően ver, és naponta körülbelül 6 kg ATP-t állít elő. Az egész testünk naponta több mint 100 kg ATP-t termel és használ fel. A testünk saját erőműveinek van különleges tulajdonsága is: rendelkeznek saját DNS-sel, az úgynevezett mtDNS-sel (mitokondriális DNS), és a mitokondriumok kizárólag az anyától öröklődnek.
Mi a mitokondriumok szerepe az öregedésben?
Az úgynevezett "mitokondriális diszfunkció", vagyis a mitokondriumok nem meglelő működése az öregedés egyik főjellemzője és összefügg gyakorlatilag minden krónikus betegséggel:
- neurodegeneratív betegségek (mint az Alzheimer-kór, Parkinson-kór, Huntington-kór)
- szív- és érrendszeri betegségek,
- cukorbetegség,
- autoimmun betegségek,
- gyomor és bélrendszeri zavarok,
- krónikus fáradtság,
- mozgásszervi betegségek,
- rák.
Ha mitokondriumaink megfelelően működnek, több energiánk van, jobb az immunitásunk, és csökken a krónikus betegségek kockázata. Azonban sokunk mitokondriumai nem működnek megfelelően a helytelen táplálkozás, a stressz és mozgásszegényéletmód miatt. Ez arra utal, hogy a mitokondriális funkciók javítása hatékony stratégia az öregedés elleni küzdelemben.
Mozgással a mitokondriumokért
Amint változik az energiaigényünk, a mitokondriumok száma is ennek megfelelően csökkenhet, vagy nőhet. Hasonlóan egy ország energiarendszeréhez, a sejtek sem képesek jelentős mennyiségű energiát tárolni, az energia termelése tehát mindig az aktuális energiaigényhez igazodik. Ennek megfelelően a mitokondriumok összeolvadhatnak, csökkentve számukat, vagy szükség esetén osztódhatnak, növelve ezzel a mennyiséget.
A mitokondriumok számának növelésének egyik legegyszerűbb módja a rendszeres testmozgás. Kutatások kimutatták, hogy a fizikai aktivitás elősegíti a mitokondriumok képződését az izomsejtekben, ami a testmozgás egyik jótékony hatását magyarázza. Emellett a testmozgás nemcsak az izomsejtekben lévő mitokondriumokat erősíti, hanem növeli az aktivitásukat az agyban is. Ez hozzájárul a neurodegeneratív (idegrendszert érintő) betegségekkel, különösen a demenciával szembeni védekezéshez. Az idősebb emberek kevesebbet mozognak, ami növeli ezeknek a betegségeknek a kockázatát.
Táplálkozás
A mitokondriumok egészségének javításához szükséges a megfelelő étrend, ugyanis működésükhöz elengedhetetlenek bizonyos ásványi anyagok és vitaminok, mint például a foszfát, kalcium, magnézium, valamint a C, D és E vitaminok. Ezért kiemelten fontos a kiegyensúlyozott és változatos étrend betartása. Fogyasszunk gyümölcsöt, zöldséget és dióféléket a magas tápanyagtartalmuk miatt. Állatkísérletekben NAD+ szint (pl.: NMN) emelése helyreállította a mitokondriális funkciókat.
A mitokondriumok és a böjtölés
Az emberi fejlődés során gyakori volt az élelemhiány, míg a jelenlegi életmódunkat a túlzott élelmiszerbőség jellemzi. Ez a mitokondriumok szintjén azt jelenti, hogy folyamatosan érkezik az elégetendő nyersanyag, így tulajdonképpen az 'erőműveink' folyamatosan üzemelnek, karbantartás nélkül.
A böjtölés során sejtjeink enyhe stresszt élnek meg, ami jótékony alkalmazkodási folyamatokat indít el, beleértve az antioxidánsok fokozott termelődését, a DNS-javítás intenzitásának növekedését, az autofágia aktiválását, és a gyulladás csökkenését. Az autofágia lényegében lebontja a sejtekben található régi, sérült vagy nem működő 'erőműveinket', és elősegíti az új, egészséges mitokondriumok növekedését.
Megjegyzés: a spermidin képes elősegíteni az autofágiát koplalás, vagy drasztikus kalóriacsökkentés nélkül is.
A hideg hatása
Kutatások szerint a hidegnek való kitettség javítja a mitokondriumok működését, ugyanis hatással van a PGC-1α fehérjére, ami kulcsszereplő az energiatermelésben. Emellett a hideg szintén serkenti az autofágiát.
Tippek:
- Optimalizáld az étkezési szokásaidat: gyümölcsök, zöldségek és diófélék fogyasztásával biztosíthatod a szervezeted számára szükséges ásványi anyagokat és vitaminokat.
- Kerüld a túlzott a kalóriabevitelt, vedd fontolóra a böjtölést.
- Légy aktív: a rendszeres testmozgás kulcsfontosságú a mitokondriumok egészségének és mennyiségének megőrzésében.
- Próbáld ki a hideg víz jótékony hatásait: a hideg zuhany és a jégfürdő segít fokozni a test ellenállóképességét és javítani a mitokondriális funkciót.
Források:
Exercise training increases mitochondrial biogenesis in the brain.
Mitochondrial Dysfunction and Chronic Disease: Treatment With Natural Supplements