Kvercetin – természetes megoldás az allergiára
Az allergiás megbetegedések világszerte rohamosan növekvő tendenciát mutattak az elmúlt évtizedekben, ami egyre növekvő igényt szül az új, antiallergén vegyületek felkutatására. A kvercetin is egy ilyen vegyület, amely felkeltette a tudományos közösség figyelmét. Mivel számos kísérlet igazolta már, hogy antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik, a kutatások rávilágítanak arra is, hogy ez a hatóanyag hogyan válhat az allergiás állapotok kezelésének eszközévé, új távlatokat kínálva a növényi alapú terápiák terén.
Az allergiás betegségek globális elterjedése az elmúlt harminc év alatt jelentősen megnőtt, amihez különböző környezeti változások (például bel- és kültéri allergének, légszennyezettség, fertőzések) is hozzájárulnak. Az étrendi szokások változása - különösen az élelmiszerek tápanyagtartalmának és mennyiségének megváltozása - szintén okozhatja az allergiás tünetek gyakoribb és súlyosabb megjelenését. A környezeti és genetikai tényezők együttes hatása az immunrendszerrel allergiás megbetegedések kialakulásához vezethet, beleértve a légúti, bőr- és ételallergiákat. Az immunrendszer érzékenyen reagál a jól ismert anyagokra, melyeket újbóli kitettség után allergénként azonosít, és ez az allergiás reakciókkal összefüggő közvetítő anyagok túlzott termeléséhez vezet, kiváltva ezzel az allergiás tüneteket. A kutatások egyre inkább a természetes terápiás lehetőségeket hatásait vizsgálják, különös tekintettel az olyan allergiás betegségekre, mint az ekcéma, az élelmiszer-allergia és az asztma. Ilyen természetes gyógymódja lehet a legkülönfélébb allergiás reakcióknak a kvercetin is, mely megtalálható számos zöldségben (mint a hagyma, a brokkoli és a paprika), gyümölcsben (például az alma, különböző bogyós gyümölcsök és a szőlő), gyógynövények (mint a kapor), valamint egyes teák és borok.
Az allergia
Az allergia az immunrendszerünk túlzó reakciója bizonyos, általában ártalmatlan anyagokra. Ezt az anyagokat, melyek antitest-termelést és allergiás reakciókat váltanak ki, allergénekként ismerjük. Az allergiás személyek immunrendszere ezeket az anyagokat tévesen ártalmasnak minősíti, és erőteljesen reagál rájuk. A legismertebb allergének közé tartoznak a virágporok (például a parlagfű), bizonyos élelmiszerek, gyógyszerek, állati szőrök, poratkák és egyes nehézfémek. Amikor az allergén belép a szervezetbe, az immunrendszer specifikus antitesteket, úgynevezett Immunglobulin-E-t (IgE) termel. Ezek az antitestek a hízósejtekhez kötődnek, amelyek különösen nagy számban találhatók a légutakban és a bélrendszerben. A hízósejtek aktiválása során többféle vegyület, köztük a hisztamin termelődik, amely alapvető szerepet játszik az allergiás reakciók kiváltásában.
Az allergiás tünetek széles skáláját okozhatják légúti allergének, mint az orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, könnyező és viszkető szemek, szájpadviszketés, bőrpír, kiütések, nehézlégzés, köhögés, esetenként vérnyomásesés, és a legsúlyosabb esetben anafilaxiás sokk. A hisztamin és egyéb anyagok a hízósejtekből a receptorokhoz kötődnek az érintett területeken, ami az allergiás tünetek kiújulását vagy fokozódását okozhatja. Ez az a folyamat, ami miatt sokan úgy érzik, hogy egy véget nem érő, megoldatlan allergiás reakció ciklusában rekednek.
A kvercetin hatásmechanizmusa
A hízósejtek kulcsfontosságú szerepet játszanak az allergiás reakciók és az autoimmun betegségek kialakulásában. A kvercetin képes enyhíteni a tüneteket azzal, hogy stabilizálja a hízósejtek membránjait, ezáltal gátolva a hisztamin felszabadulását és megszakítva a negatív visszacsatolási hurkot. A kvercetin csökkenti a gyulladást előidéző vegyületek – többek között a tumor nekrózis faktor alfa (TNF-α), az interleukin-1β (IL-1β), az IL-6 és az IL-8 – termelődését és felszabadulását. Emellett gátló hatással bír az antigén által serkentett hisztamin kibocsátásra is. Ezért a kvercetin nem csak a gyulladásos válasz lassításával, hanem az immunrendszer egyensúlyának megőrzésével is hozzájárulhat a gyulladásos és allergiás megbetegedések kezeléséhez.
Emberi kísérletben is bizonyított
Egy négyhetes kísérlet során tesztelték a kvercetin hatását allergiás tünetekkel küzdő személyeken, napi 200 milligrammos dózisban. A kiegészítők szedésének megkezdése után már egy héttel a résztvevők allergiás tünetei – úgymint szemviszketés, tüsszögés, orrfolyás és alvászavarok – szignifikáns javulást mutattak a kvercetint tartalmazó étrend-kiegészítőt szedő csoportban a placebót kapó csoporthoz képest.
Hogyan használjuk?
A kvercetin egy olyan vegyület, amely természetesen megtalálható több élelmiszerben is, de hogy a hatásosnak tartott 500 milligramm mennyiségét bevigyük a szervezetünkben, nagy mennyiséget kellene ezekből fogyasztanunk naponta. Például közel másfél kilogramm hagymát, 113 almát, vagy húsz liter zöld teát kellene elfogyasztanunk, ami gyakorlatilag megvalósíthatatlan. Ezért a kvercetin-kiegészítők hatékonyabb megoldást kínálhatnak az allergiák kezelésére, mert közvetlenül és koncentrált formában biztosítják a kívánt mennyiséget.
Érdemes megjegyezni, hogy a kvercetin hatása, szemben a szteroid tartalmú gyógyszerekkel, nem jelentkezik azonnal. A hisztaminválasz mérséklése egy idő után válik érzékelhetővé, gyakran több hét is szükséges a hatások kialakulásához. Mindazonáltal a kvercetin kitűnő természetes alternatívát kínálhat a gyógyszeres kezelések mellett.
Források: