Kulcsenzimek közötti összefüggés
A kulcsenzimek közötti összefüggés megértése nélkülözhetetlen az öregedési folyamatok befolyásolása szempontjából. Megfelelő szabályozásukkal elősegítjük testünk optimális működését, így hozzájárulunk egészségünk fenntartásához és az öregedési folyamatok lassításához.
AMPK: egy energiaérzékelő enzim, amely aktiválódik, amikor az energiaellátottság alacsony. Aktivációja esetén fokozza az energiaellátást és az anyagcserét, csökkenti az anabolikus folyamatokat, és gátolja az mTOR aktivitását.
Sirtuinok: NAD+ függő enzimeknek, amelyek részt vesznek az energia- és tápanyagérzékelésben, a DNS-károsodás javításában, az öregedésben és a stresszválaszban. Aktiválódnak a kalóriacsökkentés, vagy az energiahiányos állapotok esetén.
mTOR: az anabolikus (növekedési) folyamatokat támogatja, így magas energia- és tápanyagszint mellett aktiválódik, elősegítve a sejtnövekedést és az anyagcsere folyamatokat.
NAD+: megtalálható az emberi test minden sejtjében. Számos olyan funkciót lát el, amelyek az egészséges sejtek fenntartásához szükségesek, és kulcsszerepet játszik a DNS-javításban. NAD+ nélkül az élet nem létezne.
Energiahiányos állapotban az AMPK és a sirtuin enzimek aktiválódása gátolják az mTOR aktivitását. A sirtuinok működéséhez NAD+ koenzimre van szükség. Az AMPK és a sirtuinok hozzájárulnak az energiafelhasználás és anyagcsere-folyamatok szabályozásához, amelyek kulcsfontosságú szerepet játszanak a sejtöregedésben, stressztűrésben és a sejtek egészségének fenntartásában. Ezek a mechanizmusok egymást támogató és ellentétes hatásokat is kifejtenek, attól függően, hogy melyik útvonal dominál egy adott sejti környezetben.
Az mTor aktivitás tulajdonképpen egy túlélési mechanizmus, amely jelzi a testnek, hogy a kalóriabőség idején növekedni kell, amikor pedig szűkös az élelem, leállítja a növekedést, így tulajdonképpen meghozza a sejtnövekedéssel kapcsolatos összes döntést. Az AMPK és a sirtuinok a jelenlegi életvitelünk alapján nem tudnak megfelelően működni, a legtöbb ember egyszerűen túleszi magát, tehát egy folytonos mTor fázisban van. A túlzott kalóriafogyasztás hatására a test belső harmóniája felborul. Ha test krónikusan túltápláltak, az AMPK és a sirtuinok aktivitása csökken. Ezek a hatások nem kívánt súlygyarapodás, cukorbetegség, degeneratív betegségek és korai halálozás formájában nyilvánulnak meg. Az mTOR-t nem jónak, vagy rossznak kell tekinteni, tekintettel kell lennünk funkciójára. A cél az, hogy szabályozzuk, hiszen a túl sok és a túl kevés mTor aktivitás is káros.