Az öregedés egyik meghatározó tényezője a telomerek fokozatos rövidülése, amely a sejtek osztódásával párhuzamosan zajlik, és jelentős hatással van a szövetek regenerációs képességére. A telomerek kopása idővel a sejtek működésének leállásához és az öregedéssel összefüggő betegségek kialakulásához vezethet.
Az alábbi cikkben részletesen bemutatjuk a telomer rövidülés mögötti biológiai folyamatokat, valamint azokat a lehetőségeket, amelyekkel lassítható ez a folyamat.
Az öregedés folyamatát nagymértékben befolyásolja a DNS károsodása és a sejtek védelmi mechanizmusainak gyengülése, ami különféle, az öregedéssel összefüggő betegségek kialakulásához vezethet. Az alábbi cikkben áttekintjük a DNS-károsodás legfőbb okait, valamint az ígéretes kezelési és megelőzési lehetőségeket.
A történelem során sokan kutatták már az öregedés okait, azonban az elmúlt években a kutatók jelentős előrelépést tettek ennek a folyamatnak a megértésében.
Az öregedés a köznyelvben egy nagyon tágan definiált fogalom, maga a szó sokunknak más-mást jelenthet, például ráncokat, hajhullást, vagy feledékenységet. Ez aligha meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy az öregedés folyamata mennyire eltérően nyilvánul meg az egyes embereken.
Tudományos szempontból az öregedés összetett folyamat, amelyet egymással összefüggő tényezők sokasága vezérel. Ha megértjük az öregedés 12 meghatározó tényezőjét, elkezdhetjük megfejteni azt a rejtélyt, hogy miért öregszünk, és hogyan lassíthatjuk le a folyamatot.