
Az öregedést meghatározó tényezők: I. Genetikai instabilitás
Az öregedés folyamatát nagymértékben befolyásolja a DNS károsodása és a sejtek védelmi mechanizmusainak gyengülése, ami különféle, az öregedéssel összefüggő betegségek kialakulásához vezethet. Az alábbi cikkben áttekintjük a DNS-károsodás legfőbb okait, valamint az ígéretes kezelési és megelőzési lehetőségeket.
A DNS (dezoxiribonukleinsav) a nukleinsavak csoportjába tartozó összetett molekula, amely a genetikai információ hordozója. Különleges szerkezete lehetővé teszi az információ stabil tárolását, pontos másolását, valamint az utódoknak való továbbadását. A sejtosztódás során a DNS tartalma szabályosan eloszlik az utódsejtek között, biztosítva, hogy minden új sejt megkapja a szükséges genetikai információt.
Testünkben naponta sejtek milliói osztódnak, így a genetikai információ is folyamatosan másolódik. Minden sejt körülbelül 3 milliárd bázispár másolatát hordozza, ideális esetben a megfelelő sorrendben. A DNS integritását és stabilitását azonban folyamatosan fenyegetik külső tényezők – fizikai, kémiai és biológiai hatások –, valamint belső veszélyek, mint a DNS-replikációs hibák és a reaktív oxigénfajok (ROS).
A DNS károsodások okai
A DNS-károsodás következményei az öregedés során talán leginkább a napsugárzásnak kitett bőrön figyelhetők meg. Mindannyian találkoztunk már a túlzott napozás eredményeivel. A DNS annyira károsodhat, hogy a sejt már nem képes funkcionálni, és elhal. Ha ez jelentős mértékben fordul elő, bőrpírként vagy súlyosabb esetben hólyagosodás formájában jelenik meg. Az UV-fény behatol a bőrbe, közvetlenül károsítja a DNS-t, és két fő mutagén elváltozást idéz elő – ciklobután-pirimidin dimereket (CPD) és 6–4 fotoproduktokat. Ha az UV-sugárzás alacsony, vagy naptejet használunk, a károsodás minimális, és a test képes helyreállítani azt. |
![]() |
![]() |
A hibák javítása:
|
A genetikai instabilitás, mint meghatározó tényező:
Mindegyik öregedést meghatározó tényezőnek három kritériumnak kell megfelelnie:
- A folyamat az öregedés során észlelhető.
- Ha a folyamat rosszabbodik, felgyorsul az öregedés.
- Ha a folyamatot terápiás beavatkozások megszüntetik, akkor az öregedés bizonyos aspektusait visszafordítja.
Az első kritérium könnyen teljesül, hiszen számos kutatás igazolja, hogy a DNS-károsodás okozta genetikai instabilitás az öregedés során fokozódik. Az életkor előrehaladtával egyre több károsodás halmozódik fel a sejtekben, amelyet nem tudnak maradéktalanul kijavítani a szervezet javító mechanizmusai. Ez a felhalmozódott károsodás hozzájárul a sejtek működési zavaraihoz, és idővel különféle öregedéshez kapcsolódó betegségek kialakulásához vezethet, mint például a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, vagy a neurodegeneratív betegségek.
Számos állatkísérlet bizonyítja, hogy a DNS-javító mechanizmusok meghibásodása gyorsabb öregedést okoz. Embereken azonban etikátlan lenne ilyen hibákat szándékosan előidézni, ezért a tudósoknak természetesen előforduló hibákat kell vizsgálniuk.
Az egyik legmeggyőzőbb érv amellett, hogy a DNS-károsodás öregedést okozhat az, hogy azok a betegek, akiknél DNS-javító fehérjéket érintő örökletes hibák vannak, korai vagy felgyorsult öregedést mutatnak. Ráadásul, ha a hibák különböző útvonalakon fordulnak elő, akkor eltérő szövetekben okoznak öregedési tüneteket. Például azoknál, akik Cockayne-szindrómában szenvednek, amelyet az ERCC6 és ERCC8 gének változásai okoznak, a neurológiai öregedés tünetei jelentkeznek. A Werner-szindrómás betegeknél, amelyet a WRN gén változása idéz elő, a szív- és érrendszeri öregedés tünetei figyelhetők meg. Több mint 50 ismert DNS-javító fehérje rendellenesség létezik, amelyek különböző tüneteket okoznak.
A harmadik kritérium – és egyben a legnehezebben teljesíthető – az, hogy ha egy jellemzőt kísérletileg megállítanak vagy csökkentenek, akkor az öregedés lassuljon. Egy 2013-as kutatás során olyan transzgenikus egereket vizsgáltak, amelyeknél a Bubr1 nevű sejtciklus-ellenőrző komponens túlexpresszálódott, ami biztosítja a kromoszómák pontos szétválását. Ezek az egerek fokozott védelmet mutattak az aneuploidia (kóros kromoszómaszám) és a rák ellen, valamint meghosszabbodott egészségi élettartamot értek el.
MoleQlar ONE- All-in One formula, 13 hatóanyaga célba veszi az öregedés összes tényezőjét.
A jövő
A DNS-rendellenességek kezelésére vagy gyógyítására több ígéretes lehetőség is rendelkezésre áll, amelyek különböző mechanizmusokon keresztül támogathatják a sejtek egészségét és csökkenthetik az öregedéssel járó DNS-károsodást.
- Egyes gyógyszerek olyan biológiai folyamatokra hatnak, amelyek a sejtek öregedésével és károsodásával kapcsolatosak. A rapamicin, amely eredetileg immunszupresszánsként ismert, valamint a metformin, amelyet gyakran a cukorbetegség kezelésére használnak , támogatják a sejtek egészségi állapotát az mTOR (mechanistic target of rapamycin) jelátviteli útvonal gátlásával.
- Az olyan étrendi változtatások, mint a böjtölés és a kalóriakorlátozás, számos tanulmány szerint meghosszabbíthatják az élettartamot és elősegíthetik a DNS-védelem javulását. A böjtölés segítségével például bekapcsolhatjuk az autofágiát, azt a folyamatot, amely segíti a sejtek tisztulását és a hibás vagy károsodott komponensek eltávolítását.
- A sirtuinok, más néven hosszú élet gének, szerepet játszanak a DNS-javításban és a sejtek öregedésének lassításában. A resveratrol, amely megtalálható például a vörösborban és egyes bogyós gyümölcsökben, képes aktiválni a sirtuinokat, így támogatja a sejtek egészséges működését és hozzájárul a DNS védelméhez.
- A NAD+ egy alapvető koenzim, amely részt vesz az energia-anyagcserében és a DNS-javításban. Az NAD+ szintje csökken az életkor előrehaladtával, ami összefüggésben áll a sejtek öregedésével. Az NMN és az NR olyan vegyületek, amelyek növelik a NAD+ szintjét a szervezetben, támogatva ezáltal a sejtek energiaellátását és a DNS-károsodások javítását.
- A szenolitikumok olyan vegyületek, amelyek képesek eltávolítani az öregedő, „zombi” sejteket, amelyek már nem képesek megfelelően működni, de jelenlétükkel gyulladást és károsodást okoznak a környező szövetekben. Ilyen hatóanyag péládul a spermidin és a fisetin.