Az öregedés 12 meghatározó tényezője
A történelem során sokan kutatták már az öregedés okait, azonban az elmúlt években a kutatók jelentős előrelépést tettek ennek a folyamatnak a megértésében.
Az öregedés a köznyelvben egy nagyon tágan definiált fogalom, maga a szó sokunknak más-mást jelenthet, például ráncos bőrt, hajhullást, vagy feledékenységet. Ez aligha meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy az öregedés folyamata mennyire eltérően nyilvánul meg az egyes embereken.
Tudományos szempontból az öregedés összetett folyamat, amelyet egymással összefüggő tényezők sokasága vezérel. Ha megértjük az öregedés 12 meghatározó tényezőjét, elkezdhetjük megfejteni azt a rejtélyt, hogy miért öregszünk, és hogyan lassíthatjuk le a folyamatot.
A teória
Mivel az öregedés egy komplex és bonyolult folyamat, amelyet különböző tényezők befolyásolnak, sokáig nem volt egységes elmélet, amely megmagyarázhatta volna, hogy a különböző faktorok hogyan hatnak egymásra. Ahhoz, hogy jobban megértsük az öregedést, egy keretrendszerre volt szükség a hátterében álló összetett folyamatok megértéséhez.
Carlos López-Otín és csapata 2013-ban publikálta az öregedés hátterében rejlő hatásmechanizmusok rendszerét, melyben ekkor 9 tényezőt jelölt meg. Az elmúlt évtizedben ezt az elméletet tovább finomították és kibővítették, így már összesen 12 jellegzetességet azonosítottak. A további három tényezővel való bővülés jól tükrözi az öregedési folyamat megértésének gyors előrehaladását és az új, egymással összefüggő mechanizmusok felismerését.
Az eredeti kilenc öregedési tényező:
- Genetikai instabilitás
- Telomerek kopása
- Epigenetikai változások
- Proteosztázis elvesztése
- Tápanyagok érzékelésének károsodása
- Mitokondriális diszfunkció
- Elöregedő sejtek
- Őssejtek kimerülése
- Megváltozott sejtek közötti kommunikáció
A három új:
- Krónikus gyulladás
- Autofágia romlása
- Bélflóra egyensúlyának felborulása (diszbiózis)
Mind a 12 jellemzőnek három kritériumnak kell megfelelnie:
- A folyamat az öregedés során észlelhető
- Ha a folyamat rosszabbodik, felgyorsul az öregedés
- Ha a folyamatot terápiás beavatkozások megszüntetik, akkor az öregedés bizonyos aspektusait visszafordítja
Az öregedés 12 meghatározó tényezője
Genetikai instabilitás
A genetikai instabilitás az idővel felhalmozódó DNS-károsodásra utal. A DNS tulajdonképpen egy tervrajz a testünkhöz, melyből bizonyos részek folyamatosan eltűnnek. Ez pedig mutációkhoz és rendellenességekhez vezethet, megzavarva a normális sejtműködést, így hozzájárulva az öregedéshez és a kapcsolódó betegségek kialakulásához.
Telomerek kopása
A DNS 23 kisebb részre, kromoszómákra osztható, melyeknek a végén kis védősapkák, úgynevezett telomerek találhatók. Ezek minden sejtosztódással rövidülnek, és amikor kritikusan röviddé válnak (Hayflick-határ), a sejtműködés leáll.
Ezt a folyamatot, amelyet telomer kopásnak neveznek, az öregedéssel és számos kapcsolódó betegséggel hozzák összefüggésbe. A kutatások kimutatták, hogy azoknál az egyéneknél, akiknél rövidebbek a telomerek, magasabb a szív- és érrendszeri megbetegedések, bizonyos ráktípusok és korai halálozás kockázata.
Epigenetikai változások
Az epigenetikai változások a gének kifejeződésének szabályozásában bekövetkező változásokat jelentik. Ezek a változások módosíthatják, hogy egy gén be- vagy kikapcsolt állapotban van-e.
A környezet, az étkezés, az életmód és a stressz mind hozzájárulnak bizonyos gének kifejeződéséhez. Az életkor előrehaladtával ezeknek az epigenetikai változásoknak a mintázatai egyre hangsúlyosabbá válhatnak, és bizonyos gének abnormális aktiválásához, vagy elnémításához vezethetnek, így számos rendellenességet okozva, ideértve a rákot, az autoimmun betegségeket és a neurológiai zavarokat.
Proteosztázis elvesztése
A proteosztázis a fehérjeszintézis egyensúlyára utal, ami elengedhetetlen a sejt funkciójának és egészségének fenntartásához. Az öregedéssel ez az egyensúly azonban felborul, ami hibás, vagy károsodott fehérjék felhalmozódásához vezet, amit a proteosztázis elvesztéseként ismerünk. Ez a folyamat olyan ismert betegségekben játszik szerepet, mint az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór.
Tápanyagok érzékelésének károsodása
Szervezetünk rendelkezik egy beépített rendszerrel, amely reagál a táplálékból származó tápanyagokra, szabályozva számos fontos folyamatot, beleértve a sejtek növekedését és osztódását, az energia felhasználását és tárolását, valamint a stresszre való választ.
Az öregedéssel a tápanyag-érzékelés károsodhat, ami hozzájárulhat az elhízás és a cukorbetegség kialakulásához. Ez befolyásolhatja a sejtnövekedést és -osztódást, az immunválaszt és a gyulladásos folyamatokat is, ami szívbetegséghez, rákhoz és Alzheimer-kórhoz vezethet.
Mitokondriális diszfunkció
A mitokondriumok a sejtek energiatermelő központjai, felelősek a szükséges energia előállításáért. Az öregedéssel azonban hatékonyságuk csökken, ami mitokondriális diszfunkcióhoz vezethet. Ez a folyamat számos problémát okozhat, többek között növeli a gyulladást és a reaktív oxigénfajták (ROS) fokozott termelését, ami oxidatív stresszhez és a sejtek károsodásához vezethet. Emellett csökkentheti a sejt energia-anyagcseréjét, ami alacsonyabb energiaszintet eredményez.
Kutatások kimutatták, hogy a mitokondriális diszfunkció olyan betegségekkel áll kapcsolatban, mint a rák, valamint a metabolikus és szív-érrendszeri betegségek.
Elöregedő sejtek
A sejtek öregedése olyan állapot, amikor a sejtek végleg elveszítik osztódási és növekedési képességüket, azonban még nem pusztultak el. Ez egy természetes öregedési folyamat része, és fontos mechanizmus a károsodott sejtek szaporodásának megakadályozására.
Azonban az öregedő sejtek felhalmozódása hozzájárul az öregedéshez és az öregedéssel kapcsolatos betegségekhez, mivel gyakran gyulladást kiváltó fehérjéket bocsátanak ki, amelyek károsítják a környező sejteket.
Őssejtek kimerülése
Az őssejtek olyan sejttípusok, amelyek képesek a test bármely szövetévé alakulni, így kulcsfontosságúak az elhaló sejtek pótlásában a normál szövetfunkció fenntartásához és a sérült szövetek regenerálásához.
Az életkor előrehaladtával őssejtjeink osztódási képessége csökken, úgymond kimerülnek, mely végső soron azt jelenti, hogy a szövetek már nem képes megfelelően regenerálódni, vagy helyreállni.
Megváltozott sejtek közötti kommunikáció
A sejtek többféle módon kommunikálnak egymással, mely létfontosságú a tevékenységük koordinálásához és a szövetek, szervek általános egészségének és funkciójának fenntartásához. Az öregedéssel ezek a kommunikációs csatornák zavarodhatnak vagy megváltozhatnak, ami több problémához vezethet, mint például a szövetek javításának zavara, növekedett gyulladás, az immunrendszer változásai.
Krónikus gyulladás
Amikor az immunrendszer egy észlelt fenyegetésre (például fertőzésre vagy sérülésre) reagál, kémiai reakciót vált ki, ami gyulladást okoz. A krónikus gyulladás esetében az immunválasz még az eredeti fenyegetés megszűnése után is folytatódik, végül károsítva az egészséges sejteket, szöveteket és szerveket, potenciálisan különböző egészségügyi problémákhoz vezetve.
Az életkorral növekszik a gyulladás mértéke, ezért a tudományban létezik erre egy olyan fogalom, hogy gyulladásos öregedés. Több betegséggel áll összefüggésben, többek között szívbetegségekkel, diabétesszel, rákkal, arthritiszel és neurodegeneratív betegségekkel.
Autofágia romlása
Az autofágia egy sejtszintű folyamat, amely a saját felesleges, sérült, vagy elavult alkotóelemeit bontja le és hasznosítja újra. Minden nap termel szervezetünk sejthulladékot, mely egy idő után felhalmozódik.
Ha ez a folyamat kikapcsolódik, felhalmozódnak a káros anyagok, amik negatívan befolyásolják a sejtfunkciókat és hozzájárulnak különböző betegségek kialakulásához.
Bélflóra egyensúlyának felborulása (diszbiózis)
Testünkben több milliárd baktérium él, amelyekkel szimbiotikus kapcsolatot alakítunk ki. Ez az egyensúly nem csak bizonyos betegségek esetén bomlik fel, de úgy tűnik, hogy az életkor előrehaladtával már nem is válik előnyünkre.
A diszbiózist számos tényező okozhatja, beleértve a rossz étrendet, stresszt, alváshiányt, antibiotikum-használatot és egyéb környezeti hatásokat, és összefüggésben áll számos egészségügyi állapottal.
Ha a megoldás is érdekel, MoleQlar ONE:
A MoleQlar számos szakértővel együttműködve fejlesztette ki a legújabb étrendkiegészítő komplexumát, a ONE-t, melynek célja, hogy felvegye a harcot az öregedés összes oki tényezőjével szemben. Egy tasak 13 kiváló minőségű, hosszú élettartamat elősegítő molekulát biztosít:
kalcium alfa-ketoglutarát, resveratrol, luteolin, kvercetin, l-glicin, theanine, hialuronsav, glükozamin, inozitol, kreatin-monohidrát, magnézium taurát, citrullin malát, C-vitamin.
Forrás: